«Відеопоетична Лабораторія». Перші експерименти

By 23.12.2014Новини
lab_2014

20-23 листопада, в рамках IV-го Фестивалю відеопоезії «CYCLOP», відбулася Перша Відеопоетична Лабораторія. Емоції трохи уляглися, тож час розповісти, як то все відбувалося, поділитися враженнями учасників та результатами роботи 3-х команд проекту.

Ідея проведення Лабораторії народилася ще у 2012 році. Довго думалося, як то можна реалізувати, й, нарешті, цього року грунтовно продумали механіку, заручилися підтримкою надійних партнерів й наважилися.

Прийом заявок тривав з 1-го жовтня по 1-ше листопада 2014 року. До участі у проекті запрошувалися громадяни України, що мають базові знання та навички у відеозйомці, заповнили Форму заявки й готові приділити 4 дні (20-23 листопада) участі у «Лабораторії». Особлива увага при доборі учасників приділялася відео-портфоліо кандидатів та мотиваційному листу, в якому кандидат мав розповісти, чому ми маємо обрати саме його. З надісланих заявок було обрано 9 осіб, що протягом 3-х днів, під керівництвом кураторів, працювали над створенням відеопоетичних робіт на вірші Грицька Чубая.

День перший. Знайомство.

Місцем першої зустрічі учасників проекту було обрано Кнайп-паб «Купідон», в якому й відбулися знайомство та розподіл учасників по командах, а також жеребкування віршів та кураторів.

Кураторами команд цього року стали: Дмитро Сухолиткий-Собчук (український сценарист та кінорежисер), Вадим Ільков (кінооператор, оператор-постановник), Олена Самойленко (журналіст, фотограф, режисер). Учасники проекту мали можливість отримати підказку, рекомендацію чи звернутися за порадою до професіоналів.

З 9-ти осіб, що пройшли добір у проект, прийшли 7. Одна з команд (№1) в результаті складалася з 2-х людей, а команда №3 — залучила до участі нову людину, брата одного з учасників. Того ж дня почалося й опрацювання отриманих текстів. Три вірші Григорія Чубая («Трава», «Є вчора і завтра» та «Гіпноз») отримували нове прочитання, стали матеріалом для візуальних експериментів та основою сценарію відеопоетичних робіт.

День другий. Зйомки.

Другий день «Лабораторії» було відведено під зйомки. Аби надати командам можливість знімати та монтувати у добрих умовах, ми домовилися про співпрацю із професійною фотостудією «XXL-Studio» та Студією монтажу «ProCut». Команди відеопоетв мали доступ до сучасних залів з професійним освітленням, а також до обладнання з програмами для монтажу й послуг консультантів. З іншого боку, усім командам було оголошено, що вони вільні обирати — де й в яких умовах зніматимуть, та як монтуватимуть відзнятий матеріал, й дві з трьох команд вирішили знімати та монтувати поза студіями.

День третій. Підготовка до презентації.

Третій день роботи команд співпав зі стартом офіційної частини Фестивалю відеопоезії «CYCLOP» (22-23 листопада), що проходила у новому київському просторі FEDORIV Hub. Цей час було надано командам, аби звести до купи усе напрацьоване, довести роботу до бажаного результату та підготуватися до презентації проектів, що відбулася 23 листопада, в рамках фестивалю. З особливостей Першої Лабораторії — робота в командах деяким з учасників видалася надскладною. Так, наприклад, одна з команд параллельно готувала одразу декілька варіантів відео, кожне з яких мало б відображати авторське бачення візуалізації заданого вірша окремими її учасниками та куратором.

День четвертий. Презентація.

Знаємо, що відео монтувалися та вдосконалювалися до останнього, що куратор одної з команд не спав два дні та о 4-й ранку спалював стільці, що команда, в якій були конфлікти, так і не прийшла до єдиної версії відео.

Невпинно наближався час презентації результатів. Тож 23 листопада усі три команди зібралися у Fedoriv Hub, де о 16:00 почався блок «Відеопоетичної Лабораторії». Окрім показу відзнятих робіт, кожна з команд почергово розповідала про нюанси та складнощі роботи, про те, як відбувалася співпраця та народжувалася концепція майбутнього відео, про свої враження від участі.

Визначення переможців.

За задумом, проект «Відеопоетична Лабораторія» також містив конкурсу складову. Переможець «Лабораторії» визначався шляхом глядацького голосування, під час презентації проекту на Фестивалі відеопоезії «CYCLOP». Із серьозною перевагою, найбільшу кількість голосів набрала команда №3 під кураторством Дмитра Сухолиткого-Собчука, до складу якої увійшли Юлія Вротна, Євген Балинець, Назар Балинець. Ввечері того ж дня відбулася Церемонія нагородження фестивалю. Переможці конкурсу отримали Дипломи, смішні іграшки-циклопи, книжки «П’ятикнижжя» Грицька Чубая від Видавництва Старого Лева та призи від організатора та партнерів проекту — «Українського Літературного Центру», Журналу культурного супротиву «ШО», Журналу «Личности» та Клубу ілюстраторів «Pictoric».

Ну й, найцікавіше) Запрошуємо ознайомитись із відзнятими відео!
Подаємо також коментарі кураторів та учасників проекту.

Команда №1

Учасники: Гліб Малоштан, Юлія Михальська
Куратор: Вадим Ільков.


«Мені Лабораторія здається вдалою. Є питання до себе. В роботі з Глебом та Юлією намагався зробити так, щоб це був саме їх твір, і потім щоб сталися саме їхні висновки. Всі ідеї вони доводили та розмірковували самостійно. Були інші варіанти, був зрозумілий емоційно-естетичной результат. Так, вийшло, м’яко кажучи, наівно. Але в них, розраховую на це, з’явилося підґрунтя для наступних робіт.»

Кінооператор, оператор-постановник Вадим Ільков.

Команда №2: Перше відео

Команда №2: Друге відео

Команда №2

Учасники: Олексій Товпига, Айгюль Мунк, Мар’яна Яремчишина
Куратор: Олена Самойленко


«Лаборатория получилась непредсказуемой и щедрой на новые впечателния. Большинство участников пришли с жаждой знаний и умений. Тогда как мы ждали от них жажды созидания.

Но читать лекции о том «как это работает» в то время, когда монтажный стол стынет совершенно невозможно. И тут приходилось искать пути взаимодействия и созавать мотивацию из воздуха.

Со своей стороны я помогала команде: техникой, идеями, честными высказываниями по поводу происходящего, подсказками по матчасти. Я не снимала за них, не принимала ключевых решений и не мешала каждому делать, что ему вздумается.

А каждый делал что ему вздумается. И как социальный эксперимент это было прекрасно. Удивительным выглядит вынужденное столкновение разных мировоззрений и уровней идей. Совершенно странное чувстно даёт наблюдение совершенно не готовых к диалогу людей.

Отдельно о поэзии. Текст [как любой материал] обладает ощутимым сопротивлением. Наш текст показал себя очень упрямым. Он отталкивал идеи, не синтезировался и не сдавал своих образов. Трудности перевода поэтического ряда в визуальный мы ощутили в полной мере. Это, я думаю, главный плюс лаборатории. Вне зависимости от результата у участников остаётся ощущение прикосновения к новому.

Всю лабораторию меня неотступно мучила нехватка времени. Не получалось спать, не получалось найти нужные слова, чтобы собрать воедино все воинствующие хорошие идеи, не было времени на эксперименты и вдумчивый рендеринг. С одной стороны это краш-тест. С другой — высокое требование.

Мне бы хотелось, чтобы участники следующей лаборатории не тратили драгоценное время на знакомства, выявление лидерских качеств и необходимых для съёмки навыков. Возможно проще знакомить комнады заранее. Или приглашать уже состоявшиеся коллективы, способные справиться с вечным дедлайном.

Результаты лаборатории для меня оказались впечатляющими. В качестве победителя мы получили отличный видеопоэтический фильм, не уступающий качеством и концептом шорт-листерам серьёзных и взрослых видепооэтических конкурсов. Команда, занявшая второе место порадовала меня калейдоскопом уместной документалистики и удивительно чистыми долгими художественными кадрами в одном сплаве. За них я голосовала, потому что больше всего ценю в видеопоэзии поиск и погоню за неуловимым. В фильме второй команды это точно есть. Как в тексте «Трава» есть бесконечный поход по времени в сторону забвения.

Результаты моей команды: два фильма с разных полюсов видения одного и того же образного ряда показывают как зыбка общая трактовка поэзии и насколько прощеавтору-режиссёру начинить собой и своим взглядом всё визуальное пространство, не оставляя места для стихов.»

Фотограф, журналіст, режисер Олена Самойленко.

Команда №3 — Переможець Проекту-2014

Учасники: Юлія Вротна, Євген Балинець, Назар Балинець
Куратор: Дмитро Сухолиткий-Собчук


«Мені неймовірно сподобався сам робочий процес, куратор, команда, яка сформувалась напівстихійно (одна учасниця не прийшла в п’ятницю на роботу над проектом і відключила телефон, але її замінив брат іншого учасника. Також, головний актор і локація в нас з’явилися зовсім несподівано і аж у п’ятницю надвечір). Сподобалась поезія, яка дісталась нашій команді («Гіпноз»). Ми довго брейнстормили над ідеєю, опрацювали більше трьох варіантів, включаючи їхню розкадровку, поки не зупинились на своїй останній. Дмитро Сухолиткий-Собчук неймовірно вправно скорегував всі наші ідеї та задумки, відточив, наблизив до майже ідеальних :)»

Учасниця команди №3 Юлія Вротна.

За результатами «Лабораторії» маємо достойні відеопоетичні роботи. Деякі з них є повноцінним коротким метром, що не уступає за якістю роботам-переможцям цьогорічного конкурсу відеопоезії «CYCLOP». Так відео, що перемогло у проекті, вже зараз включаємо до блоку української відеопоезії для показу на дружніх міжнародних фестивалях.

Дякуємо учасникам та кураторам, що наважилися на цей відчайдушний експеримент, дякуємо студіям, що надали локацію та професійне обладнання, тим самим забезпечивши можливість створення якісного відеопродукту, дякуємо друзям та партнерам, що допомагали та підтримали у реалізації задуму. Без усіх вас «Відеопоетична Лабораторія» не відбулася б :)

Досвід роботи команд Першої Лабораторії став безцінним матеріалом для вдосконалення та покаращення  наступних подібних проектів. А вони, неодмінно, будуть. Збираємо від учасників фідбеки, враховуємо організаційні недоліки, продумуємо оновлену механіку) Слідкуйте за анонсами. Далі буде :)

Про проект «Відеопоетична Лабораторія»http://cyclop.in.ua/laboratory_project

Фото з IV-го Фестивалю відеопоезії «CYCLOP»
Вконтакті: http://vk.com/album-29573300_206645013 | Facebook: http://u.to/wpPgCQ

Leave a Reply